II. Internationale Den Haag Turks Theater Festival

De tweede uitvoering van het Internationale Den Haag Turks Theater Festival staat weer voor de deur! Het festival, dat georganiseerd wordt door Nederlands’ eerste Turkse Cultuur en Kunst stichting, start op de Wereldtheaterdag op 27 maart en duurt tot 5 april. Het festival is de enige Internationale Turks Theater Festival.

 

Stichting Sanatolia is een Turks-Nederlands stichting voor kunst en cultuur en is inmiddels 6 jaar actief in Den Haag, de internationale stad van vrede en recht. Sanatolia onderwijst in twaalf vormen van kunst. De stichting, die ernaar streeft de Turkse cultuur en taal in leven te houden, heeft leerlingen van verschillende geografieën en achtergronden. Sanatolia, dat in verschillende organisaties en festivals in Nederland is verschenen en belangrijk werk heeft verricht op het gebied van de vorming van een Europese Turkse identiteit, wil de lat nog hoger leggen door het organiseren van de tweede Internationale Den Haag Turks Theater Festival.

De eerste versie van het festival, gesteund door het Presidium van Turks Buitenland en Aanverwante Gemeenschappen, was een groot succes. Hierdoor is de tweede versie van het festival in voorbereiding om het Nederlandse publiek gedag te zeggen. Het festival maakt zich klaar om verschillende toneel teams die in Europa en Turkije actief zijn, waardevolle regisseurs, toneelspelers en script schrijvers te verwelkomen. Er zullen 6 grote toneelvoorstellingen en 4 kindervoorstellingen, traditionele Turkse toneelvoorstellingen, panels, interviews, acteer- en schrijfworkshops plaatsvinden.

 

Het festival, dat geregisseerd wordt door algemeen art director Tamer Barış Ülger en Ayşe Şahinboy Doğan, de hoofdredacteur van Kulis Theater Magazine, zal dit jaar de  ‘’Respect voor de Meester’’ prijs uitreiken aan meesterspeler Ahmet Yenilmez. Het festival poogt om waardevolle kunstenaars samen te brengen met Turkse en Nederlandse bezoekers, om op die manier ervoor te zorgen Europa kennis te laten maken met Turks theater door middel van de verzoenende kracht van kunst en cultuur.

Sanatolia gelooft er in dat het Internationale Den Haag Turks Theaterfestival van cruciaal belang is op meerdere vlakken. Het fungeert als een belangrijk hulpmiddel voor het vormen van een interculturele brug tussen Anatolië en Europa, door middel van Turks theater en het op Europees gebied ontwikkelen ervan, Nederlandse theaterliefhebbers kennis te laten maken met Turks theater, het kennis laten maken met de oude culturele structuur van Anatolië en de hedendaagse voorbeelden van Turks theater te presenteren.

 

II. Uluslararası Lahey Türk Tiyatro Festivali

 Uluslararası Lahey Türk Tiyatro Festivali, Hollanda’nın ilk ve tek Türk Kültür ve Sanat Vakfı olan Sanatolia tarafından organize edilen ve bu yıl 27 Mart Dünya Tiyatro günü ile başlayıp 5 Nisan’da son bulması planlanan, Hollanda’nın tek Uluslararası Türk Tiyatro Festivalidir.

 

Sanatolia, 6 yıldır Hollanda’nın siyasi başkenti Lahey de faaliyet gösteren ve 12 farklı sanat alanında eğitimler veren bir Türk Kültür Sanat Vakfıdır. Türk kültürü ve Türkçeyi yaşatmak için çaba gösteren kurum, farklı cenahlardan ve coğrafyalardan çok geniş bir öğrenci kitlesine sahip. Hollanda da farklı organizasyon ve festivaller de de boy gösterip, Avrupalı Türk kimliğinin oluşumu açısından önemli işlere imza atan Sanatolia, Uluslararası Lahey Türk Tiyatro Festivalini yaparak çıtasını bir basamak daha ileri taşımak istiyor.

 

İlki T.C. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığınca desteklenen festivalin ikincisi Hollanda izleyicisine geniş bir yelpazeyle yeniden merhaba demeye hazırlanıyor. Türkiye ve Avrupa da Türkçe tiyatro yapan pek çok ekip ve çok değerli yönetmen, oyuncu ve yazarları ağırlamayı planlayan festival de; 6 büyük oyun, 4 çocuk oyunu, Geleneksel Türk Tiyatrosundan oyunlar, panel, söyleşiler, oyunculuk ve yazarlık üzerine atölyeler yer alacak.

 

Festival Direktörlüğünü Sanatolia Genel Sanat Yönetmeni Tamer Barış Ülger’in, Festival Danışmanlığını Kulis Tiyatro Dergisi Yayın Yönetmeni Ayşe Şahinboy Doğan’ın üstlendiği festival bu sene “Ustaya Saygı” ödülünün usta oyuncu Ahmet Yenilmez’e verecek. Festival, değerli sanatçılarımızı Türk ve Hollanda izleyicisiyle buluşturup, sanat ve kültürün uzlaştırıcı gücüyle Türk Tiyatrosunu Avrupa’ya tanıtma fırsatı sunacak.

 

Türk Tiyatrosunu ve gelişimi uluslararası bir boyuta taşımak ve özellikle yabancı sanat severleri Türk Tiyatrosu ile buluşturmak; Anadolu’nun kadim kültürel yapısını, Türk Tiyatrosunun bugünkü örneklerini tanıtmak ve kültürlerarası bir köprü oluşturmak amacıyla çıkılan bu yolda, Uluslararası Lahey Türk Tiyatro Festivali kritik bir önem taşıdığına inanıyoruz.